Flagglina av armerad polyesterull för maximal komfort och hållbarhet. Flagglinan är tillverkad av ett skönt material bestående av en blandning av polyesterull och polyestersilke. Kryssflätningen ger en stark lina som inte kinkar sig och med utmärkt följsamhet.
Flagglinan har de egenskaper som behövs för att användas utomhus, UV-resistensen är mycket god, hög brottlast och god vattenbeständighet. Blandningen av polyestersilke och polyesterull gör den skön att hantera. Repet flyter ej, töjning vid brott ca 25%.
Hur beställer jag? Repet säljs antingen på löpmeter, spole, coil eller kartong beroende på tillgängliga val under varianter. Köper du exempelvis 10 m x 4 st får du 4 separata rep, med en längd på 10 meter vardera. Repet mäts maskinellt och vi rekommenderar att du räknar med en felmarginal på ±10%. Om du exempelvis behöver 50 meter rep, bör du beställa 55 meter för att vara säker på att få rätt längd.
Ångerrätt - som privatperson har du enligt distanshandelslagen 14 dagars ångerrätt från köptillfället. Vid beställning av rep på löpmeter samtycker du till att repet anpassas specifikt för dig, vilket innebär att ångerrätten inte gäller för denna produkt.
Exempel på användningsområden
- Flagglina
- Persiennsnöre
- Bindlina och pressenningar
- Knopar och sjömansarbeten
- Hiss- och draglina
Produktinformation
| Diameter | Brottlast | Vikt g/m | Färg |
| 4 mm | 220 kp | 12 | Vit |
| 5 mm | 270 kp | 16 | Vit |
| 6 mm | 320 kp | 20 | Vit |
| 7 mm | 400 kp | 28 | Vit |
| 8 mm | 490 kp | 38 | Vit |